HİZMETLERİMİZ

Keneler İnsanlara ve Hayvanlara Tutunarak Yaşar!

İnsanlara ve hayvanlara tutunarak yaşayan keneler, parazit haşereler olarak dünyanın hemen her bölgesinde görülebilirler. Özellikle sıcak ve nemli iklimlerde yaygın oldukları gibi, 900’ü aşkın türe sahiptirler. Bu kene çeşitleri arasında siyah kene, gri kene, kahverengi kene, köpek kenesi, sığır kenesi, asıl kene, güvercin kenesi şeklinde isimlendirmeler olsa da, ana hatlarıyla keneler yumuşak kene ve sert kene olmak üzere 2 aileye ayrılır.


Keneler Ölümcül Hastalıklar Bulaştırırlar

Bu iki grupta da zehirli keneler bulunması, virüslerin hayvanlara ve insanlara bulaşmasına neden olabilir. Yaşam döngüleri 4 evreden oluşan ve her evrede farklı bir konakçıya tutunan keneler, her konaklarında birkaç saat ya da birkaç gün sürecek şekilde kan emerler. Kene ısırması esnasında da, önceki besin kaynağı konaklarından ya da dişi kenelerden kaptıkları virüsleri son konakçılarına aktarırlar. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, Lyme hastalığı, babesiosis, kene felci gibi hastalıklarla ölüme varan sonuçlar doğmasına sebep olan kenelere karşı mücadelede en önemli adım ise hızlı davranmaktır.


Kene çıkarma işleminde mutlaka uzmanlardan destek alınması gerektiği gibi kene ilaçlama konusunda da en etkili yöntem, profesyonel kene ilaçlama firmalarına başvurmaktır. Bayer Koruma Programı üyesi olan ve yalnızca Bayer ürünleri kullanan Mavi İlaçlama, analizler ve uzman kadrosu ile kene istilasının kaynağını tespit edip en etkili çözümleri belirler.

kene