HİZMETLERİMİZ

Yaban Arısı İlaçlama


Yaban arıları (gövdesi sarı ve siyah renkli bir tür yaban arısı), Dolichovespula ve Vespula familyasına ait arılardır. Boyları 10 ile 16 mm arasındadır. Çoğu yaban arısı siyah ve sarı renklerde olsalar da bazıları beyaz ya da siyah renkli olabilirler. Arılardan farklı olarak yaban arılarının belleri ince ve belirgindir. Uzun kanatlarını hareketsiz haldeyken yanlamasına katlarlar ve kanatları gövdeleri kadar uzundur.


ÜREME

Kraliçe yaban arısı, ilk grup yumurtalarını kağıt bir yuvaya bırakarak yeni yuvayı kurmaya başlar. Yumurtaları bıraktıktan sonra kraliçe arı, bunları pupa evresine geçmeye ve büyüyerek yaban arısı olmaya hazır oluncaya kadar besler. Yetişkin arılar bir mevsim yaşarlar ve tırtıllardan kurtçuklardan ve diğer böceklerden beslenirler. Ayrıca çiçeklerin nektarlarını ve meyve ya da ağaç özü gibi tatlı maddeleri severler. Yaban arıları çöpleri, diğer insan yemeklerini ve tatlıları severler.


Yaban Arısı Sokması

Kolonilerinin saldırgan savunucuları olsalar bile yaban arıları normalde çabuk sokmazlar. Yaban arısının iğnesi acı vericidir ve yaban arısı birçok kez sokabilir. Bal arılarına kıyasla daha küçük sakal benzeri dokunaçların olduğu mızrak gibi iğnelere sahip oldukları için birçok kez sokabilirler. Yaban arısı sokması bazı bireylerde ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

arı ilaclama
arı ilaclama