Akrep İlaçlama

AKREPLER HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Zehirli birer böcek olan akrepler, insanlar için son derece zararlı canlılardır. Ağaçların bol olduğu alanlarda sıklıkla bulunan akrepler özellikle de bahçe ve ağaçlık evler için tehlike arz ederler. Akrep ilaçlama işlemi de bu alanlarda daha sıkça yapılan bir işlemdir. Birden çok türü bulunan akreplere karşı insanoğlunun son derece temkinli ve dikkatli olması gerekmektedir. Aksi durumda ciddi yaralanmalara ve ölümlere sebebiyet verilebilir.

Bulundukları alanda kolaylıkla çoğalabilen ve son dere tehlikeli olan bu canlılara karşı bireysel teknikler ile yapılabilecek bir ilaçlama uygulaması ise oldukça zararlı ve risklidir. Bu nedenle akrep ile mücadele yöntemlerinin profesyonel kişilerce yaptırılması da şarttır.

Akrepleri daha yakından tanımak onlara karşı geliştirilecek savunma ve korunma tekniklerini de güçlendirecektir. Akreplerin genel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Akreplerin birçok türü olduğu gibi, birçok türü zehirlidir. Bununla birlikte, bazı akrep türleri ölümcül düzeyde güçlü zehre sahip olduklarından sokma anında ciddi etkiler yaratabilir.
 • Zehirli olan haşereler grubunda ki en tehlikeli eklem bacaklı akreptir.
 • Kuyruk kısmında zehirli bir iğnesi vardır ve bütün türleri zehirlidir. İnsanlar için büyük tehdit oluşturur.
 • Toplam sekiz adet ayağı ve iki adet kıskacı bulunur.
 • Aile halinde yaşayan akrep, sokması durumunda ani ölüme dahi neden olabilir.
 • Çok dirençli bir vücut yapısına sahip bu canlılar dondurucu derecede soğuk ve en sıcak havalarda dahi yaşarlar.
 • Baş bölgesinde 2 adet iri gözleri  ve vücudunun yan kısımlarında ise simetrik olarak 4 çift gözleri daha bulunur.
 • Kanatları olmadığı için uçamazlar.
 • Vücudundaki her bir bölme sayısı bize akrebin yaşını işaret eder.
 • Ayaklarındaki radar sistemi sayesinde avının kokusunu alabilir ve hareket güdüleri yavaştır.
 • Akrepler toprak altlarında yuvalanıp oralarda yaşamayı tercih ederler ve bu nedenle de yağışlı havalarda ortaya çıkarlar.
 • Çok soğuk olan iklimlerde yaşayan akreplerin yanı sıra kızgın kumlarda çöllerde yaşayan akrepler de mevcuttur.
 • Dişi akrepler döllendikten sonra yumurtalarını sırtındaki özel bir bölmede saklarlar.
 • Bu haşere grubu ancak kendisine zarar geldiğini sezdiğinde savunma olarak ısırır ve sokar. Haşere grubunu ise beslenmek amaçlı sokar ve avını öldürdükten sonra onları yiyerek beslenir.
 • Yetişkin akrepler yalnız yaşamayı daha çok severler, yavru akrepler ise ilk olarak toplu halde gezinirler.
 • Akrep yavruları belli evreleri dişi akrebin sırtında tamamlar. Daha sonra dişi akrep sırt kabuğunu açarak yavruların dışarı çıkmasını sağlar. Akreplerin çok az türü dışında neredeyse tamamı sokmaya meyillidir. Bu içgüdüsel olarak gelen bir savunma hareketidir.

AKREPLER NERELERDE YAŞAR-GÖRÜLÜR?

Akreplerin dayanıklı olan vücut yapıları onların yaşam alanlarını seçmelerinde de kendilerine büyük bir avantaj sağlamaktadır. Dünyanın her yerinde en sıcak bölgeden en soğuk ortamlara kadar her yerde rahatlıkla yaşayabilen akrepler, dayanıklılıkları ve yüksek dirençleri sayesinde kendilerini kolaylıkla koruyabilmektedirler.

Yapılan bir araştırmada akreplerin buzdolabında birkaç gün dondurulup yeniden çözüldükten sonra bile yaşamaya devam ettiklerini ortaya koymuştur. Ve yine yapılan başka bir araştırma, etrafı ateş çemberi ile çevrili olan akrebin kendisini sokarak intihar ettiğini de gözler önüne sermiştir. Bu nedenle yoğun şekilde akrebe rastlanan bazı açık geniş ağaçlık alanlarda çiftçilerin ve köylülerin büyük ateş çemberleri yaratarak akreplerle mücadele ettikleri de bilinir.

Akrepler, etçil canlılar oldukları için beslenme yani avlanmak ve de korunmak için insanların yaşam alanlarına girebilmektedirler. Yatak, ayakkabı, elbise gibi eşyaların içinde saklanabilmektedirler. Dış alanlarda ise daha çok betonların, kayaların, taşların altında ve ağaç kabuklarında kendilerine rastlanmaktadır. Türkiye’de de pek çok akrep türünün bulunduğu bilinmektedir.

AKREP İLAÇLAMA NASIL YAPILIR?

İnsanlar için son derece zararlı tehlikeli ve ölümcül olan akreplere karşı mücadele geliştirirken bilinçli, bilgili, deneyimli ve uzman olmak şarttır. Bu vasıflara sahip olmayan, hayatı boyunca tek bir kere bile bir akrebe karşı savuma geliştirmeyen bireylerin ferdi olarak akreplerle mücadele etmesinin sonucu ise ölümcül olabilir. Bu nedenle akrep ilaçlama işleminin profesyonel ilaçlama şirketlerince yapılması elzemdir.

Akrep görüldüğü anda çıplak elle kesinlikle müdahale edilmeyip, acilen bir ilaçlama şirketini aramalı ve akrep ilaçlaması talebinde bulunmalısınız. Binaların içlerinde, bahçelerde ve evlerin yakın noktalarında bir akrep ile karşılaşıldığında firmamızı arayarak, profesyonel ekibimizden akrep ilaçlama hizmeti desteği alabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama tekniklerimiz ile 7 gün 24 saat dilediğiniz zaman firmamızdan hizmet talep edebilirsiniz.

Akrepler son derece dirençli canlılar oldukları için daha tesirli ve garanti olan akrep ilaçlama tekniği olan sıvı kokulu ilaçlama tercih edilmesi daha kalıcı sonuç verecektir. Püskürtme tekniği ile yapılan bu ilaçlamanın yanı sıra buharlama tekniği ile de alana gizlenmiş olan akreplerden kurtulmak mümkündür. Akrep ilaçlama yöntemlerinin her birinde yoğun kokulu sıvı ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar insan sağlığı açısından zararlı olabileceği için, asla bireysel yöntemlerle kullanılmamalıdır.

Neden Mavi İlaçlama ?

7/24 Hizmet

Profesyonel Ekip

Sonuç Garantili

Uygun Fiyat

Design By : Mavi İlaçlama