Arı İlaçlama

Bal Arısı

Yaban Arısı

Eşek Arısı

Arıların Genel Özellikleri Ve Türleri

Doğal yaşam içerisinde ekolojik sistem içinde en faydalı böcek olan arılar toplu halde hareket ettikleri için insanların yaşam alanlarına giriş yaptıklarında insanlar için tehlikeli olabilirler. Bu tehlikeleri bertaraf etmek için sadece yaşam alanlarında bulunan toplu arılara karşı arı ilaçlama işlemi gerçekleştiren firmamız,  doğal yaşam içerisinde insanlar için tehlike arz etmeyen arı topluluğuna karşı ise ilaçlama yapmamaktadır.

Arı ilaçlama işlemindeki amaç, insanların yaşam alanlarını istila eden ve korku ile paniğe neden olan sınırlı sayıdaki arıyı etkisiz hale getirmek ve mekânlarda arıların kovan yapmasını engellemektir. Özellikle toplu halde saldırdıklarında sokma sonrasında insanların ölümlerine neden olabilen tür olan yaban arılarına karşın arı ilaçlama işlemi yaptırılması da kaçınılmazdır.

Arıların ömrü de tıpkı kelebekler gibi kısadır ve ortalama olarak 42 gün kadardır. Ancak tüm bu süreç içerisinde tek bir an bile durmadan mükemmel ve kusursuz düzeyde çalışan arılar, ekolojik sistemin dengesinin sağlanmasında başrol oynarlar. Bir kovan içerisinde ortalama 10.000 ila 80.000 arasında arı bulunur ve bu arıların her birinin ayrı bir görevi vardır. Bu görev bir an bile sarkmadan ve hiçbir şekilde bir kaos yaratılmadan başarı ile yerine getirilir. Dış görünüşlerine bakıldığında ise arılar birbirlerine çok benzerler. Ancak arılar içerisinde onlarca farklı tür bulunur. Bazı türler ise son derece tehlikelidir.

Arıların özellikleri:

 • Erkek arıların iğnesi yoktur. Sokmazlar ve bal üretemezler. Tek fonksiyonları ise kraliçe arıyı döllemektir.
 • Her bir koloniyi tek bir arı yönetir. Bu arıya kraliçe adı verilir. Kraliçe arı, döllenerek koloninin çoğalmasını sağlar. Kovanda bulunan diğer dişi tüm arılardan daha büyüktür.
 • Bir bal arısı ailesi, ”ana arı”, ”işçi arı” ve ”erkek arı” olmak üzere 3 farklı birey türünü oluşturur.
 • İşçi arılar ise bizlerin bildiği tabirle dişi bal arılardır. Kovanın temizliği, kovana giren her türlü zararlı diğer canlıların öldürülmesi, balmumunun yapılması, polen toplanması, kovanın korunması gibi görevleri vardır.
 • Bir arının yumurtadan yetişkinliğe ulaşma süresi 16 günde tamamlanır.
 • İşçi arılar ömürlerinin ilk kısmını kovanın içerisinde 2. Bölümünü ise kovanın dışında geçirerek kolonilerine ve doğaya hizmet ederler.
 • Arılar tarafından üretilen mucizevi besin olan balın insanlar için sayısız yararı bulunur.
 • Erkek arılar, döllenme sonrasında hiçbir vasıfları kalmadığından işçi arılar tarafından kovan dışına atılarak ölüme terk edilirler!
 • İnsanlar için en tehlikeli olan arı türü ise eşek arısı, diğer adıyla yaban arılarıdır.
 • Erkek arılar, zehir bezi ve iğne gibi organlara sahip olmadığından kendilerini savunamaz.
 • Arıların en çok bilinen türleri ise şunlardır: Bal arısı, mazı arısı, eşek arısı, kazıcı arı, çömlekçi arı, sondajcı arı kâğıt arısı, testereli arı ve tarla arısı.
 • Arıların boy ve türleri yaşadıkları bölgelere göre değişir.

Arıların Zararları

Arılar için zararlı canlılardır demek için bir arı saldırısı ya da bir yaban arısı ile karşılaşma durumlarının olması gerekir. Çünkü arılar kendi yaşam alanlarına karşın bir tehdit hissetmedikleri sürece saldırıya geçmezler. Ancak yaban arıları için durum farklıdır. Çünkü yaban arıları saldırgan talan edici ve yok edici bir arı türüdür.

Yaban arıları, insan ve hayvanlara toplu halde saldırdıkları için ölümcül olabilmektedirler. Yaban arıları bal üretmezler ancak bitki özlerinden beslendiklerinden ürünlerin verimliliğini düşürme gibi bir özellikleri de mevcuttur. Yaban arıları bir saldırı sezdiğinde kuyruğunda bulunan zehirli iğnesi ile saldırıya geçer. Genellikle toprak altında yuvalansalar da bazı durumlarda çatı katlarında, balkonlarda ve evlere yakın bahçelerde yuvalandıkları da görülür. Bu durum da insanlar açısından tehlikeli bir durumdur. Arılar koloni halinde yaşarlar ve özellikle de bal ürettikleri kovanlarına karşı bir tehlike sezdiklerinde toplu halde saldırma özellikleri olduğu için insanların arılara karşı her zaman temkinli davranması gerekmektedir.

 ARI İLAÇLAMA NASIL YAPILIR?

 Arı ilaçlama işlemi yaparken sarf edilecek yanlış bir davranış ve bilinçsizce bir yaklaşım nedeni ile birçok kişinin toplu arı sokması vakası ile karşı karşıya kaldıkları, bazı kişilerde bu durum neticesinde alerjik reaksiyon yaşandığı ve hatta ne yazık ki ölümlü vakaların görüldüğü bilinen bir gerçektir. Bu nedenle arı ilaçlama işlemi de kesinlikle işin ehli eğitimli ve profesyonel kişilerce gerçekleştirilmelidir.

Kokulu ilaçlama sisleme tekniği ile gerçekleştirilecek olan arı ilaçlama işlemi sadece kapalı ve dar alanlarda tercih edilen bir tekniktir. Özellikle de tehlikeli ve saldırgan olan eşek arılarına karşın arı ilaçlama uygulamasında kokulu ulv tekniği kullanılmalıdır. Kokusuz ilaçların etkisi düşük olduğundan arı gibi uçan haşerelerin etkisiz hale getirilmesinde yetersiz kalacaktır.

Firmamız tüm haşere ve böceklerde olduğu gibi arı ilaçlama işleminde de son teknoloji yöntem ve ziraat mühendislerimizce hazırlanan özel ilaçları kullanmaktadır. İlaçlarımız ve tekniklerimizin her biri sertifikalıdır ve Sağlık Bakanlığı tarafından da onaylanmıştır.

Neden Mavi İlaçlama ?

7/24 Hizmet

Profesyonel Ekip

Sonuç Garantili

Uygun Fiyat

Design By : Mavi İlaçlama