Bit İlaçlama

BİTLER HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Bitler, insan ve hayvan üzerinde yaşayan kan emici zararlı bir haşere türüdür. Kan emici oldukları için insanlarda sağlık problemlerine neden olan bitler, meydana getirdikleri aşırı kaşıntı sebebiyle de psikolojik ve ruhsal açıdan da olumsuz sonuçlar doğururlar. Kişilerin günlük yaşam kalitesini son derece olumsuz etkileyen bu durumdan kurtulmak için bit ile mücadele edilmesi gerekmektedir.

 Yapıları bakımından son derece küçük olan bitler aynı zamanda dayanıklı canlılardır. Bir insanda görülen bit kısa sürede aynı ortamda bulunan diğer insanlara kolaylıkla bulaşabildiğinden, bitlere karşı zaman kaybedilmeden bit ilaçlama uygulamasının yapılması şarttır.  Bu işlemin gerçekleştirilmesi hem sağlık hem de hijyen açısından son derece önemlidir. Ancak bilinçsizce yapılacak bu işlem sonucunda hem sağlık hem maddi kayıplar yaşanabilir. Bu nedenle muhakkak profesyonel bir ilaçlama şirketleri tarafından yardım alınmalıdır. Kan emerek beslenen ve vücudun farklı bölgelerine yerleşerek çoğalabilen bit, sürekli kaşıntıya neden olmakla birlikte, alerjik reaksiyonlara da neden olur. Eklem bacaklılar sınıfında yer alan ve bu sınıfta yer alan diğer canlılar gibi çok hızlı şekilde üreyen bit kısa sürede tüm alanı sarabilir. İnsandan insana da kolaylıkla yayılabilen bu haşereleri yok etmek için kişisel temizliğin yanı sıra, bit ilaçlama işleminin zaman kaybedilmeden ortam ve mekânlarda da kısa sürede gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

BİTİN ÖZELLİKLERİ VE TÜRLERİ

Bitler kendi içerisinde birden fazla türe ayrılırlar. En çok bilinen bit türü ise saç bitidir. Adından anlaşılacağı üzere insanların saçlarında barınan bu bitler, saç köklerinden günde 5 -6 defa kan emerek beslenirler. Pis olan yerlerde daha kolay barınabilen bu böcek türünden kurtulmak ise büyük çaba gerektirir. Bu bitler için hazırlanan özel ilaçlar kullanılır ve ölü bitleri saçlardan hazırlanan özel taraklar ile taranarak çıkartılır. Sadece saç yıkamak bitlerden kurtulmak için yetersizdir. Çok hızlı hareket ettikleri ve oldukça küçük oldukları için ise yakalanmaları oldukça zordur.  Saç bitleri, saç dışında kişilerin kıyafetlerinde, tokalarında ve şapka gibi başa takılan aksesuarlarda da barınabilirler. Bu materyallerin başkalarınca kullanılması ve yakın temas ile bitler kolaylıkla diğer insanlara da bulaşırlar. Bir diğer bit türü ise kasık biti olarak da bilinen kıl bitidir. Bu bit türü de vücutta saç dışında koltuk altı, kasık, göğüs kılları ve kollarda barınarak yaşarlar. Bu bitler kıl köklerinde tamamen vücut içine gömülü halde barınırlar. Elbise bitleri ise kıyafetlerin arasına girerek saklanır. Özellikle kıyafetlerin dikiş aralarında gizlenerek yumurtalarını bırakırlar. Kıyafet bitleri sadece elbiselerde değil yatak ve çarşaf aralarında da yaşam sürdürebilirler.

Bitlerin özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Aşırı kaşıntıya neden olduklarından bir süre sonra deride alerjik reaksiyonlara neden olabilirler.
 • 6 bacaklıve oldukça küçük olan bitler; insandan insana rahatlıkla yayılabilen canlılardır
 • Dişi bir bit tek seferde 50’den fazla yumurta bırakabilmektedir. Bu rakam saç bitlerinde 100, vücut bitlerinde 200’e kadar çıkabilir
 • 3 ayrı türü bulunan bitlerin yaşam alanları kanatlı hayvanlar, insanlar ve memeli hayvanlardır.
 • Kan emerek beslenen bitler kısa sürede ciddi sağlık problemlerine neden olurlar.
 • 7 günlük hayat süreleri olmasına rağmen, hızlı üreme özellikleri sebebiyle, çok uzun süre saçta varlıklarını sürdürebilirler.
 • Canlı üzerinde kalmadan en fazla 3 gün, canlı üzerinde de en fazla 1 ay yaşayabilirler.
 • Vücut ve kasık bitleri ise kullanılan ortak çamaşır ve havlulardan bulaşır.
 • En kolay bulaşabilen böcek türüdür. Sayıları kısa sürede çoğalabilir.
 • Gün içerinde ortalama 4 defa olmak üzere deriye kafalarını sokarak ve kan emerek beslenirler.

BİTLERİN ZARARLARI

 Bitler de diğer tüm kan emici böcek ve haşere türleri gibi insanlara ciddi hastalıklar bulaştırır. Bu böcekler birer konakçıdır. Yani birden fazla kişinin kanını emerek diğer kişilere emilen kandan aldıkları hastalıkları taşırlar. Bitlerin zararları bulaştırdıkları hastalıklar, yaşam kalitesini düşürmeleri ve ruhsal olarak kişilerde aşırı kaşıntıya bağlı yarattıkları travmalardır. İnsanlara;

 • Tifus mikrobu
 • Humma mikrobu
 • Deri döküntüleri
 • Lezyonlu ve iltihaplı akneler, gibi hastalıklar bulaştırırlar. Ayrıca bit ısırmaları sonrasında vücutta görülen aşırı kaşıntı da uyuz kaşıntısına benzer ve insanları oldukça rahatsız eder.

BİT NASIL İLAÇLANIR?

Bit ilaçlama işlemi oldukça dikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Bu işlem 2 aşamadan oluşur. İlk aşamada insanların saçında ve vücudunda bulunan bitlere karşı yapılmalıdır. Eğer kişiler kendilerinde bulunan bitlerden kurtulmazlarsa, mekanlarda yapılan ilaçlama kısmi olarak sonuç verecektir ve bir süre sonra bu işlem etkisini yitirecektir.

Saç ve kasık bitleri için eczanelerde satılan insanların kullanımına uygun olan bit ilaçları kullanılarak, vücutta bulunan bitlerden kısa sürede kurtulmak mümkündür. Bu ilaçların içeriğinin son derece etkili bir bileşenden oluşması ise alınacak sonucun daha kısa sürede elde edilmesini sağlayacaktır. Evlerde ve mekânlarda bit ilaçlama işlemi için kullanılan teknik kokulu sıvı ilaçlamadır. Püskürtme yöntemi ile yapılan bit ilaçlama sayesinde, evinize bulaşan bir sirkelerinden kısa sürede kurtulmanız mümkündür.

Neden Mavi İlaçlama ?

7/24 Hizmet

Profesyonel Ekip

Sonuç Garantili

Uygun Fiyat

Design By : Mavi İlaçlama