FARE İLAÇLAMA

FARELER HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

İnsanların en fazla tiksindikleri, korktukları ve uzak durdukları canlıların başında gelen fareler, aynı zanda insanoğluna en fazla zarar veren ve hastalık bulaştıran canlıların da başında gelirler. Kemirgen familyasının bir üyesi olan fareler kendi içerisinde onlarca türe ayrılır. Yapıları bakımından da farklı özellikler barındıran farelerin en tehlikeli ve saldırgan olanı ise lağım faresidir.

Özellikleri itibari ile canlı türleri arasında insanlar için oldukça tehlikeli olan fareler, en güçlü kemirgenlerden biridir. Fareleri daha yakından tanımak için farelerin özellikleri için şu sıralamayı yapabiliriz:

 • Çok sağlam dişleri bulunması en sert cisimleri bile kemirmelerini sağlar.
 • Esnek vücutları sayesinde en dar alanlardan bile rahatlıkla geçiş yaparlar.
 • Pis alanlardan yaşam alanlarımıza yiyecek bulmak ya da yuva yapmak ihtiyaçları doğrultusunda gelen fareler çeşitli temaslarla birçok hastalık bulaştırır.
 • Ev faresi, tarla faresi, çatı faresi, kör fare, lağım faresi, pamuk faresi gibi yüzlerce türü mevcuttur.
 • Hem etçil hem de otçul beslenirler.
 • Su ve lağım borularına kadar her yerden geçebilen fareler, kolay yakalanamazlar.
 • Bulundurdukları mikropları bıraktıkları salya ya da dışkılar yoluyla kişilere kolaylıkla bulaştırabilirler.
 • Diğer türlere göre yumurtlama ile değil de doğurarak çoğalırlar. Yılda 4-5 defa üreyebilmektedir. Her üreme sırasından 10’dan fazla yavru dünyaya getirirler.
 • Fare, insan gıdaları, ufak böcekler, hayvan leşleri, bitki kökleri gibi besin kaynakları tüketerek yaşamlarını sürdürür.
 • Yanaklarından omuzlarına kadar inen küçük astarlı iki dış çene keseleri vardır. Fareler bu keselerde yiyecek taşırlar, temizlemek gerektiğinde de içini dışına çıkararak çevirip temizlerler.
 • Evde görülen fare, genellikle aç kaldığı durumlarda, kişiler uyudukları zaman parmak, dudak, burun gibi ince dokulu yerlerini de ısırır. Tükürüklerindeki narkoz etkisiyle kişi fare tarafından ısırıldığını hissetmez.
 • Farelerin dişleri çok keskin ve sağlamdır. Evde bulunan mermer kadar sert cisimleri bile kemirebilen fareler kablo gibi cisimleri de kemirerek birçok yangın sebebi olmuştur.

FARENİN ZARARLARI

 

Farelerin zararları oldukça fazladır. Yaydıkları hastalıklar, ortaya çıkardıkları maddi zararların yanı sıra bulundukları bir üretim ve ticari mekânda da o markanın ya da firmanın prestijini de sarsarak ciddi maddi kayıplara da neden olabilmektedir. Fareler insanlara pek çoğu ölümcül olan çok sayıda hastalık bulaştırır. Yüzyıllar öncesinde Ortaçağ döneminde dünyada milyonlarca insanın acı çekerek ölmelerine neden olan kara veba olarak da bilinen veba salgınının mimarı olan fareler, kendi vücutlarında taşıdıkları kene pire gibi canlıların insanlara verdiği zararlarda da dolaylı olarak rol oynarlar.

Tüm fare türleri insanlar için zararlıdır. Çünkü taşıdıkları mikropları insanlara bulaştırıp birçok hastalığa sebep olurlar. Bu hastalıklardan bazıları kuduz, tifüs, humma, verem, veba, gri, hummadır. Ayrıca bağırsak enfeksiyonu ve parazit hastalıklarına da neden olabilmektedirler. Doğada yaşayan ve kalabalık sürüler halinde bulunduklarında zaman zaman tarım ürünlerine büyük zararlar verebilir. Ayrıca evde beslenen kuşları ve akvaryum balıklarını da besin olarak tüketirler. Fareler kışın sıcak ortam bulmak için hayvan ağıllarına girerler. Hem yuvası için bu hayvanların kıl tüy ve yünlerini yolarlar hem de hayvanlara verilen yemden tüketip bu besinlerini çalarlar.

FARE İLAÇLAMASI NASIL YAPILIR?

Fareler son derece zeki ve atik canlılardır. Çevrelerinde kendilerine yönelik en ufak bir tehlike sezdiklerinde hızlı biçimde o ortamdan uzaklaşırlar. Hatta kendilerine bırakılan açık biçimdeki fare kapanlarına karşı bile oldukça bilinçli yaklaştıkları, kapana kapılmadan besini alabildikleri bile gözlemlenmiştir. Bu nedenle farelerle mücadele edilirken, son derece profesyonel ve tecrübeli yaklaşılması gerekmektedir.

Fare ilaçlaması alanında son yıllarda geliştirilen en etkili yöntem ise fare istasyonlarıdır. Kemirgen istasyonu adı da verilen bu yöntem insanlar açısından da son derece güvenilir bir tekniktir. Kapalı bir kutu şeklinde olan fare istasyonu, farenin giriş ve çıkış yapabileceği iki deliğe sahiptir. İçerisine bırakılan son derece etkili olan zehirli fare yemini tüketen fare, alanın kapalı ve karanlık olması nedeniyle de dış etkilerin dikkatini dağıtmadan yeme odaklanır. Kutudan çıktıktan bir süre sonra zehrin etkisiyle fare ölür. Fare istasyonları her 50 metrede bir adet olmak üzere mekânlara yerleştirilir. Korunaklı bir yapı olduğu için fare zehri insanlara da zarar vermez ve fare kapanları gibi insanları tehlikeye düşürmez.

Neden Mavi İlaçlama ?

7/24 Hizmet

Profesyonel Ekip

Sonuç Garantili

Uygun Fiyat

Design By : Mavi İlaçlama