Hamam Böceği İlaçlama

HAMAMBÖCEĞİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Hamamböcekleri, dünya üzerinde en eski çağlardan bu yana insanlar tarafından en çok tanınan ve rastlanan böcek türüdür. Bunun nedeni ise kendi içlerinde birçok türü bulunan bu böceklerin dünyada en fazla sayıda bulunan böceklerin başında yer almasıdır. Familyası oldukça geniş olan hamam böceği, insanlara verdikleri zararlar açısından da liderliği elinde bulunduran bir haşeredir.

Hamamböcekleri, yaşam biçimleri, özellikleri ve türleri ile oldukça geniş ve derin özellikler barındırırlar. İnsanların yaşam alanları içerisinde en fazla görülen böceklerin başında gelen hamamböceklerinin özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kafası kopmuş bir hamam böceği bir hafta daha yaşayabilir. Sonuçta ağzı olmadığından su içemediği için susuzluktan ölür.
 • Ağızları sağa-sola doğru hareket eder. Yiyeceksiz bir ay, ancak susuz bir hafta yaşayabilirler.
 • Altı ayağı vardır. Birçoğunda 18 eklem bulunur. Bazı türlerde dişiler sadece bir defa çiftleşir ve bu onlara ömürleri boyunca yeter.
 • Yılda birkaç defa iskelet, yani kabuk değiştirirler. Kabuğunu yeni değiştirmiş bir hamam böceğinin rengi beyaz, göz kısmı siyahtır. Kabuk 8 saat sonra normal rengini kazanır.
 • Genellikle kırmızı, kahverengi, siyahtırlar.
 • Çok sayıda türü bulunur ve en bilinenleri; Amerikan hamam böceği, Alman hamam böceği, kakalak, oryantal hamam böceği, karafatma gibi türleridir.
 • Yapıları bakımından küçük olmaları sebebiyle de çok hızlı hareket edebilmektedirler.
 • Her türlü iklim şartlarında yaşamlarını devam ettirebilirler. İnsanların donabilecek derecede soğuk olan havalarda yaşamlarını sürdürebilirler.
 • İskeletleri vücutlarının dışındadır.
 • Üremeleri diğer çoğu haşere türlerinde olduğu gibi yumurtlama ile olur. Nemli ve rutubetli alanlarda üremesini daha fazla gerçekleştirirler.
 • Bir hamamböceği 40 dakika boyunca nefesini tutabilir.
 • Vücutlarından çok daha dar alanlarda bile rahatlıkla yaşayabilirler.
 • Bazı ülkelerde hamamböcekleri birer besin kaynağı olarak kullanıldığından onlara özel üretim çiftlikleri bulunmaktadır!
 • Hamam böcekleri hepçil canlılardır. Ölü böcekler, kâğıt, bez, sabun, ahşap, saç kıl, nişastalı tatlılar, etler de tüketebilirler.
 • Grup halinde yaşarlar. Salgıladıkları feromonlar sayesinde birbirleriyle iletişim halinde kalırlar.
 • Dişiler bir kez çiftleşmeden sonra kendilerine ömür boyu yetecek spermi saklayabilirler. Hatta bazı dişilerin çok ağır koşullar altında, erkek olmadan da üreyebildikleri düşünülmektedir.
 • Işığı ve tehlikeyi hissettikleri durumda kolayca ortadan yok olabilirler.

Hamamböceklerin Zararları Nelerdir?

Hamamböceklerinin zararları, tıpkı özellikleri gibi saymakla bitmez. Çöplükler ve kanalizasyon giderleri gibi pis yerlerden evlerimize geldikleri için üzerlerindeki mikropları kolayca insanlara bulaştırabilirler. Beslenme ihtiyaçlarını karşıladıkları gıdaların ya da dolaştıkları eşyaların üzerlerine bıraktıkları salya ya da dışkılarla insanların hastalık sorunlarına sebep olurlar. Pastane, lokanta, restoran, fırın hamam böceğinin sıkça görüldüğü yerlerdir. Müşteri memnuniyeti gerektiren bu yerlerde haşere görülmesi, işletmeciler için büyük zarar demektir. İşletmenin de adını lekeleyecek olan bu durum için kesinlikle önlem alınmalıdır. Daha önemlisi hamam böceği dolaşan gıdaları tüketen kişiler dizanteri, verem, grip gibi hastalıklara yakalanabilir.

Hamam böceğinin  bulaştırdığı hastalıklar şunlardır:
Gıda zehirlenmelerinin %95 ne sebep bu böceklerdir. Gıdalara bıraktıkları salya, dışkı, ve yumurtalar ile bulaşan mikroplar hızlı bir şekilde yiyeceklerimizi bozar
Dizanteri mikrobunu
Grip mikrobunu
Hepatit virüsünü
Verem mikrobunu
Atrax hastalığı mikrobu
Astım mikrobu
Alerjik hastalıklar
Pnomoni
Mantar hastalığı mikrobu. Vb gibi birçok hastalığı insana bu haşere grubu bulaştırır.

Hamam Böceklerinin İlaçlaması Nasıl Yapılır ?

Firmamızın ziraat mühendislerince hamam böceği ilaçlama uygulamalarına yönelik özel olarak geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından onay alan ilaçlarımızla hamam böceği ile mücadele alanında başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Hamam böceklerinin dirençli ve dayanıklı yapıları, dışarıdan alınacak basit böcek ilaçlarına karşı sizlerin aleyhine bir sonuç doğuracağı için hamam böceği ilaçlama işleminin profesyonel böcek ilaçlama firmalarına bırakılması her açıdan sizlere avantaj sağlayacaktır.

Hamam böceği ilaçlama işlemi 2 yolla yapılır. Bunlardan birincisi sıvı ilaçlamadır. Suya karıştırılarak kullanılan böcek ilacı ortamda püskürtme ya da buharlama teknikleri ile uygulanır. Bu ilaçlama yöntemi sayesinde hem böceklerden hem de böceklerin ortama bıraktığı bakteri mikrop ve yumurtalardan da kurtulmak mümkündür. Jel ilaçlama yöntemi ise hamam böceği ilaçlama işlemlerinde başvurulan bir diğer yöntemdir. Daha çok ev ve küçük mekânlarda yoğun böceklenmenin olmadığı alanlarda tercih edilen hamam böcekleri üzerinde oldukça etkili olan bir ilaçlamadır. Jel ilaç damlalar halinde böceklerin geçiş güzergâhına sıkılır. İlacın kokusu ve tadı böceği kendisine çeker. İlacı yiyen böcek bir süre sonra kendi yuvasında ölür ve ölü böceği yiyerek beslenen diğer böcekler de ilaçtan kısa sürede etkilenirler. Böylece daha kısa sürede daha çok sayıda böceğin yok edilmesi sağlanmış olur.

Neden Mavi İlaçlama ?

7/24 Hizmet

Profesyonel Ekip

Sonuç Garantili

Uygun Fiyat

Design By : Mavi İlaçlama