KALORİFER BÖCEĞİ İLAÇLAMA

KALORİFER BÖCEĞİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Kalorifer böceği, hamamböceği ailesinin bir mensubudur. Hamamböceği ailesine bağlı olan diğer böceklerin taşıdığı zararlar, yaşam ve davranış biçimleri, kalorifer böceğinde de görülür. Diğer böcek türlerinde olduğu gibi kalorifer böcekleri de nemli, karanlık ve sıcak alanları yaşam alanı olarak tercih ederlerken diğer taraftan bir ortamın pis, kirli ve atıklarla dolu olması kalorifer böcekleri için birer mükâfattır. Bu haşereler insanların yaşam alanlarında sıklıkla karşılaştıkları böceklerden biridir. Ve kısa sürede kendilerine karşın önlem alınmadığı takdirde çabuk ve fazlaca çoğalarak bulundukları ortamı sarma eğilimindedirler.

Kalorifer böceklerinin özellikleri, bizlere bu haşerenin nasıl bir böcek olduğu ve onlarla ne şekilde mücadele sürdürülmesi gerektiği konusunda da fikir verecektir. İşte kalorifer böcekleri hakkında bilmemiz gereken özellikler:

 • Renkleri ağırlıklı olarak sarı tonlarındadır. Sarımtırak kahverengi şeklinde olanlar da vardır. Yetişkinlerin boyu 1-3 cm arasında değişir.
 • Baş bölümlerinde bulunan bir çift anten bulunur. Bu antenleri kullanarak hem nem hem de yiyeceklerin kokusunu alırlar.
 • Bu böcek, bulunduğu ortamda yer alan tüm besinlere yiyerek beslenir.
 • Yaşam alanlarına, duvarlarda meydana gelen delikler, dışarıdan alışveriş torbaları ya da kanalizasyon aracılığı ile giriş yaparlar.
 • İskelet yapıları vücutlarının dışında olup kalorifer böceğinin erkeği kanatlı, dişileri ise kanatsız yapıdadır.
 • Fırınlar, lokantalar, restoranlar en fazla sevdikleri alanların başında gelir.
 • Ölü böceklerden ve onların bıraktığı kalıntılarda da beslenirler. Beslendikleri bu böceklerde bulunan bakteri ve mikropları da bu yolla vücutlarında taşımaya başlarlar.
 • Karanlığı severler. Geceleri aktif olurlar. Mutfak ve banyo gibi bölümler en fazla görüldükleri yerlerdendir.
 • Kalorifer boruları, bodrum ve garajlar, kalorifer petekleri saklandıkları alanlardır. İsmini de buradan almaktadır.
 • Bu böcekler, insanlarda, gıda zehirlenmesi, hepatit, dizanteri, mantar pnomoni, verem ve astım gibi hastalıkların yaşanmasına neden olurlar.
 • Çok hızlı hareket eden bu böceklerin, bir günde 4,5 kilometre yol kat edebildikleri de bilinmektedir.
 • Taşıdığı bakteri ve mikropları, özellikle de besin öğelerine ve temas ettiği her yere bulaştırırlar.
 • Elektrikli cihazların motor bölmelerinde de sıkça rastlanır. Arabaların kalorifer düzeneklerinde, yine evlerdeki petek ve kalorifer borularında da sıkça bulunurlar.
 • Yumurtlayarak çoğalırlar. Tek bir kerede 200 kadar yumurta bırakma özelliğine sahiptir! Üstelik yumurtadan çıkan bir böcek 18 gün gibi kısa bir sürede erişkinliğe ulaşabilmektedir.

KALORİFER BÖCEĞİ NASIL İLAÇLANIR?

Çok hızlı hareket etme, vücut dirençlerinin oldukça dayanıklı olması ve saklanma becerilerinin yüksek olması bu haşerelerin kontrol altına alınmasında bireysel çabaları yetersiz kılmaktadır.  Bu nedenle kalorifer böceği ilaçlaması uzman ve profesyonel ekiplerce yapılmalıdır.

Kalorifer böceği ilaçlama yöntemlerinde sıvı ilaçlama ve jel ilaçlama tekniklerine başvurulur. Ortamda bulunan böceğin yoğunluğunun fazla olması ve mekânın oldukça büyük olması durumunda ise en fazla tercih edilen, tesiri yüksek olan kokulu sıvı ilaçlamadır. Kokulu ilaçlama, püskürtme yöntemi ile gerçekleştirilir. İlaç, hem kokusu hem de içerisindeki kimyasal bileşimler sayesinde böcekleri kısa sürede yok eder. ortam daha küçük ve böceklenme sorunu az ise hamam böceklerine özel geliştirilen jel ilaçlama kalorifer böceği ilaçlama işleminde istenilen verimi sağlamak için yeterli olacaktır.

Neden Mavi İlaçlama ?

7/24 Hizmet

Profesyonel Ekip

Sonuç Garantili

Uygun Fiyat

Design By : Mavi İlaçlama