Kene İlaçlama

Keneler Nerelerde Görülür?

Daha adını duyduğumuz anda içimizi ürperten kenelerin bu denli korku salmasının ana nedeni son 10 yıldır ortaya çıkan ve o günden bugüne kadar dünya üzerinde binlerce insanın ölümüne neden olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını ortaya çıkaran bir böcek olmasıdır. Kene denildiğinde akla bu hastalık gelir. Kene ısırığına yakalanan kişilerde görülen bu hastalıktan kurtulanların sayısı ise çok azdır. Bu nedenle kene ile mücadele konusunda insanların ne denli bilinçli ve dikkatli olması gerektiği de ortaya çıkmaktadır.

Keneler daha çok yaz ve ilkbahar aylarında yeşil ve ağaçlık bölgelerde yoğun olarak görülürler. Bu dönemlerde açık yeşillik alanlarda vakit geçiren insanların çoğunda kene ısırığı meydana gelmektedir. Eğer eviniz ve iş yeriniz böylesi bir alanın içinde ve yakınındaysa, bu mekânlarda kenelerin görülme olasılığı da oldukça yüksektir. Diğer taraftan evinizde beslediğiniz kümes ve evcil hayvanlarınız aracılığı ile kenelerin evlerinizin içlerine girmesi de oldukça yüksek bir ihtimaldir. Keneler nerelerde görülür sorusunun bir diğer yanıtı da hayvancılıkla uğraşılan bölgelerdir. Büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan kişiler de kene ısırığına karşı risk altında bulunan gruplardan biridir. Bu nedenle özellikle bu alanlarda belirli aralıklarda kene ilaçlama işlemi yapılması, olası bir kene ısırığına karşın sizleri koruyacak en önemli faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

 “Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi’’ risk grupları kimlerdir?

 Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi’ne “ Nairovirus” adı verilen kene türleri neden olurlar. Bu kene türü, daha çok küçükbaş hayvanlardan kan emici özelliği ile almış olduğu virüs ve bakterileri, insanlara ve büyükbaş hayvanlara bulaştırır. Çok ilginçtir ki kene ısırığına maruz kalan büyükbaş hayvanlarda, kenedeki bu virüs ciddi bir probleme neden olmazken, insanlarda bu virüs ölümcül olan kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığını ortaya çıkarır! Risk gruplarına baktığımızda ise ;

  • Hayvanlarla yakın mesafe ilişkisi olanlar,
  • Kırsal ve yeşil alanlarda yaşayanlar,
  • Kasaplar, veterinerler, çiftçiler ve avcılar,
  • Hastane çalışanları  ile evde hasta bakan hasta yakınları
  • Kenelerin en çok görüldüğü dönemlerde ormanlık, ağaçlık ve yeşillik alanlarda uzun zaman geçirenler!

KENENİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Peki, keneler nasıl canlılardır? Neye benzerler ve özellikleri nelerdir? İşte yanıtı:

  • Kan emerek beslenen tehlikeli bir böcektir.
  • Yavru kenelerde 3, yetişkin ve büyümesini tamamlamış kenelerde ise 8 bacak bulunur. Ön ayaklarının uç kısımlarını kullanarak dokunma ve koku alma işlevini gören keneler 4-6 mm boyutundadırlar.
  • Bir sert dişi kene bir kere beslenme sonrasında bir defada binlerce adet yumurta bırakabilme kabiliyetine sahiptir.
  • Dişi keneler yumurtalarını her türlü ortama rahatlıkla bırakır.
  • Kene haşeresi, üzerinde bulunduğu canlının derisine sıkı şekilde tutunur ve yapışır. Deri içerisine başını sokarak kan emen kenenin bu davranışına halk arasında kene ısırması denilmektedir.

KENE İLAÇLAMASI NASIL YAPILIR?

Kenelere karşı alınacak önlemlerin en kesin sonuç vereni kuşkusuz, kenelerin görüldüğü ve görülme olasılığının bulunduğu mekânların belirli aralıklarla kene ilaçlama uygulamasına tabi tutulmasıdır. Ancak burada en çok dikkat edilmesi gerekilen husus ise bu canlıların yerlerinin doğru şekilde tespit edilmesi, bu canlıların ne şekilde yok edilebileceği konusunda ilaçlama yapacak kişinin doğru bilgi ve becerilere sahip olması gerekmektedir. Ferdi olarak sizler ve bu alanda amatör olan ilaçlama firmalarınca yapılacak olan bir kene ilaçlama işlemi, fayda sağlamayacağı gibi aksine sağlığınız açısından zarar bile verebilir. Bu nedenle işlemin profesyonel bir böcek ilaçlama firması tarafından yapılması gerekmektedir.

Kene ilaçlaması işleminde kokulu ve kokusuz sıvı ilaçlar kullanılmaktadır. Sıvı ilaçlar bu denli direnci yüksek böcek ve haşerelere karşın en etkili ilaçlardır. Dış mekânlarda kokulu sıvı ilaçlama püskürtme ve sisleme yöntemi ile gerçekleştirilir. Ancak bu ilaçların Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilaçlar olmasına özen gösterilmelidir. Hayvanların yaşam alanları da hayvanlar dışarıya çıkartılarak kokulu sıvı ilaçla ilaçlanır. Ev gibi daha küçük kapalı mekânlarda ise kokusuz ilaçlar kullanılabilir. Kokusuz ilaçların insan sağlığı üzerine olumsuz bir etkisinin olmaması ve işlem esnasında mekanın terk edilmesine de gerek duyulmaması ev gibi alanlarda yapılacak bu ilaçlamayı avantajlı hale getirmektedir. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi firmamızı arayarak alabilirsiniz.

Neden Mavi İlaçlama ?

7/24 Hizmet

Profesyonel Ekip

Sonuç Garantili

Uygun Fiyat

Design By : Mavi İlaçlama