Sivri Sinek İlaçlama

SİVRİSİNEKLER HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

İnsanların yaşam alanlarında en sık karşılaşılan haşerelerin başında yer alan sivrisinekler, uçan ir canlı türü oldukları için özellikle de yaz aylarında sıkça ev ortamlarına rahatlıkla giriş yaparlar. Kan emici bir canlı olduklarından insanların kanını emerek taşıdıkları virüs bakteri ve zararlı mikroorganizmaları insanlara bulaştırırlar. Ve bu şekilde ciddi sayıda hastalığın da insanlarda görülmesine neden olan sivrisinekler, hafife alınmaması gereken böceklerdendir.

Sivrisinekler her ne kadar insanlar için masum sayılsalar da işin aslı son derece tehlikeli ve zararlı canlılardır. Bunun en büyük nedeni ise bu canlıların kan emici olmalarıdır. İnsanların ve diğer hayvanların kanını emen bu zararlı haşereler, insanlar arasında hastalıkları da birbirine taşıyarak bulaştırırlar. Sivrisineklerin özellikleri ise şu şekilde açıklanabilir:

 • Bataklıklar ve nemli alanlar bu canlıların en çok barındığı alanlardır.
 • Leşler, cesetler, çöplükler, pis kalıntılar sivrisineklerin başlıca besin kaynaklarıdır.
 • En pis ortamlarda bile çok rahat şekilde barınırlar.
 • Vücutlarında yüzlerce çeşit bakteri ve mikrop barındırır.
 • Çok hızlı şekilde uçarlar ve saniyede 500 kanat çırptıkları bilinir.
 • Sivrisineklerin ayakları çok uzun bir şekildedir ve çoğu zaman bedeninden daha uzun bir yapıdadır.
 • Boyutları ortalama 1-3 cm arası değişen, kanatlı, uçabilen haşerelerden biridir.
 • Sivrisinekler kan emdikten sonra nemli ve sulu bir ortam arar. Bulduğunda bu ortama yumurtasını bırakır.
 • Bir sivrisinekte ortalama olarak 500’e yakın yumurta bulunur. Bu da sivrisineklerin ne kadar hızlı ve çok çoğalabildiklerinin de bir göstergesidir.
 • Bir sivrisinek saatte 2,5 km hızla uçabilir.
 • Refleksleri oldukça gelişmiş olan sivrisineklerin görme yetileri 360 derecelik bir açıyı kapsar.
 • Erkek sivrisineklerin ömrü en fazla 4 dişi sivrisineklerin ise 90 gündür.
 • Sivrisineklerin sadece dişisi ısırır. Bunun nedeni insanları ısırarak aldıkları kan, yumurtlamalarında önemli bir besin kaynağı olmasıdır.
 • Erkek sivrisinekler ise bitki özsuları ile beslenirler.
 • Baş kısmında 1 çift anteni bulunur ve bu sayede hem nemin yerini tespit eder hem de besinin yerini rahatlıkla bulur.

Sivrisineklerin Zararları

Sivrisineklerin zararları arasından en fazla öne çıkanlar insanlara bulaştırdıkları hastalıklardır. Özellikle de sıtma hastalığı sivrisineklerin insanlara bulaştırdıkları hastalıkların başında gelen ciddi bir hastalıktır. Alerjisi olan kişileri sivrisinekler soktuğu zaman orada oluşan toksinler nedeniyle kabarmalar daha da şiddetlenip alerji şekline dönüşebilir. Sivrisineklerin sebep olduğu hastalıkların bazıları hafif düzeyde olurken ne yazık ki bazıları ise ciddi derecede sorun yaşatabilmekte hatta ölümcül bile olabilmektedir.  Sivrisinekler tarafından insanlara bulaşan belli başlı hastalıklardan bazıları şunlardır; Ateşli hastalıklar, beyin iltihabı, Nil humması, Sarıhumma, Sıtma hastalığı, Grip virüsü ve Fil hastalığı

SİVRİSİNEK İLAÇLAMASI NASIL YAPILIR?


Sivrisinek ile mücadele etmek ve bunları yok etmek için en ekonomik ve en garantili yöntem ilaçlama yöntemidir. Sivrisinek ilaçlaması farklı gerçekleştirilir. Uçan haşerelerde en fazla tercih edilen ilaçlama yöntemi olan sıvı ilaçlamadır. Ancak bu ilaçlama püskürtme ya da boyama adı verilen tekniklerden biriyle yapılmalıdır. Sivrisinekler sabah erken saatlerde ya da aksam saatlerinde daha fazla aktif olduklarından ve ortaya çıktıklarından sivrisinek ilaçlama işleminin bu zamanlarda gerçekleştirilmesi daha verimli sonuç sağlayacaktır.

Sivrisinek ilaçlamasında ferdi olarak başvurulan marketlerden alınan sıradan ilaçlar kalıcı bir çözüm sağlamazlar. İlaçlama şirketi tarafından yapılan işlemde, ortamda bulunan sinek yumurtaları da hedef alındığından, larvadan çıkacak sinekler de ilaçlamada ortadan kaldırılır. Bu da sonraki zamanlarda ortamda yeni bir sivrisinek oluşumunun önüne geçen bir faktördür.

Neden Mavi İlaçlama ?

7/24 Hizmet

Profesyonel Ekip

Sonuç Garantili

Uygun Fiyat

Design By : Mavi İlaçlama